Współczesne spawalnictwo w branży przemysłowej, stosowane przy produkcji wielkogabarytowych elementów stalowych, wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, usprawniające cały proces spawalniczy. Swoje zastosowanie znajdują tutaj nowoczesne pozycjonery spawalnicze, czyli urządzenia, które umożliwiają nam skuteczne przygotowanie elementu do spawania. Bez pozycjonerów spawalniczych, koniecznością byłoby stosowanie suwnicy, która przecież bardzo często jest zajęta, a jej użytkowanie także nie należy do najbardziej optymalnych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu pozycjonerów, suwnica może być wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem, a więc do transportu ciężkich elementów pomiędzy poszczególnymi stanowiskami obróbki.

Czy pozycjonery wpływają korzystnie na spawalnictwo?

Trzeba tutaj przyznać, iż wdrożenie pozycjonerów spawalniczych, jest bardzo korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz wydajności pracy w wielu firmach produkcyjnych. Jeśli chodzi o spawanie elementów wielkogabarytowych i ciężkich, to jest to rozwiązanie nie mające sobie równych. Stosując odpowiednie pozycjonery do spawania mamy możliwość jednorazowo umocować spawany element na stole roboczym, a następnie korzystając z mechanizmów pozycjonera, dowolnie obracać i podnosić element. Stąd też wzięła się nazwa potoczna czyli pozycjonery. Możemy bowiem element spawany pozycjonować tak, aby spawanie było jak najbardziej wygodne i optymalne.

Rodzaje stosowanych pozycjonerów spawalniczych.

Współczesne spawalnictwo, korzysta z wielu różnych typów pozycjonerów. Są one dostosowane do zróżnicowanych warunków spawania, oraz do wymiarów i wag poszczególnych elementów. Znajdziemy więc pozycjonery kolumnowe, dwukolumnowe, pantograficzne, czy też specjalne. Szczególnie te ostatnie są bardzo ciekawe, bowiem pozwalają nam na spawanie tak bardzo ciężkich i dużych konstrukcji, jakimi są nadwozia samochodowe czy też wagony kolejowe.

Generalnie rzecz biorąc, do każdego typu spawanego elementu, należy dopasować odpowiedni pozycjoner spawalniczy. Czasami wystarczającym rozwiązaniem może być klasyczna obrotnica spawalnicza a czasem trzeba będzie wykonać na zamówienie pozycjoner specjalny. Wszystko jest tutaj uzależnione od wagi i rozmiarów spawanych elementów.

Podsumowanie

Należy więc zauważyć, iż współczesne spawalnictwo bardzo wyraźnie korzysta na wdrożeniu nowoczesnych pozycjonerów spawalniczych. Jest to na pewno rozwiązanie podnoszące poziom bezpieczeństwa na warsztacie spawalniczym. Z drugiej zaś strony, ich zastosowanie pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne realizowanie prac spawalniczych. Trzeba więc przyznać, iż inwestycje w pozycjonery spawalnicze będą zawsze bardzo korzystnym rozwiązaniem. Szczególnie dla firm, w których spawalnictwo zajmuje bardzo ważne miejsce w procesie produkcji wielkogabarytowych elementów stalowych.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *