Piękny, zadbany ogród to chluba każdego właściciela. Aby trawnik był gładki, intensywnie zielony i prezentował się świetnie należy go odpowiednio przygotować.

Tylko przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie uwagi będzie prezentował się świetnie w naszym przydomowym ogródku. Najlepszym momentem na założenie trawnika jest okres wiosenno-letni. Przed przystąpieniem do właściwej pracy należy zastanowić się jakiego typu trawnik chcemy stworzyć. Trawnik można wyhodować z posianych ziarenek, ale równie dobrze będzie prezentował się trawnik z rolki.

Zakładanie trawnika

Tradycyjną formą zakładania trawnika jest wyhodowanie go z ziarenek. Wysiewanie trawnika musimy znaleźć odpowiedni gatunek trawy. W zależności od tego jaką glebą dysponujemy należy wybrać odpowiednią mieszankę traw. Najlepszym okresem na sianie trawy jest początek maja lub przełom września i października. Nie ma w tych okresach znacznych wahań temperatur, dzięki czemu trawnik przyjmie się dobrze. Ważne jest również, by nie siać trawnika w okresach narażonych na długotrwałe susze. Silne przesuszenie podłoża sprawi, że trawa wykiełkuje. Na efekt końcowy po posianiu trawy trzeba poczekać do kilku miesięcy. Jednak pierwsze kiełki pojawiają się już po około dwóch, trzech tygodniach po posianiu. Posiać trawę można ręcznie lub za pomocą specjalnego siewnika. Po posianiu trawy musimy ją odpowiednio nawilżać.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki jest inaczej zwany darnią. Stał się coraz bardziej popularny, gdyż jest to szybki sposób na założenie trawnika. Piękny i zadbany trawnik jesteśmy w stanie stworzyć w ciągu jednego dnia. Równie ważne jest to, iż zakładanie trawników można przeprowadzić w dowolnym momencie, inaczej niż w przypadku siania. Gotowy trawnik jest bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Przy zakupie trawy z rolki należy tylko zwrócić uwagę czy jest ona gęsta, bez pustych placków oraz czy zieleń jest intensywna. Po położeniu trawnika, tak jak w przypadku posiania trawy niezbędne jest odpowiednie nawilżanie podłoża. Tylko w ten sposób uzyskamy piękny trawnik ogrodowy. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności warto poprosić o pomoc specjalistów. Takie usługi znajdziemy praktycznie w każdym większym mieście (np. usługi ogrodnicze w Krakowie).

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *