Właściwy wybór pędzli malarskich, wydawać by się mógł prostą czynnością. Trzeba jednak powiedzieć sobie, iż jest wręcz przeciwnie. Do wyboru mamy bowiem stosunkowo sporo różnych typów pędzli malarskich. Co więcej, każdy producent pędzli, będzie mieć swoje rozwiązania technologiczne w tym zakresie, skutkiem tego też, umiejętny pędzli malarskich do realizacji prac remontowych w swoich domach nie będzie taki prosty. Trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu i energii, aby realizowane później z ich zastosowaniem prace, przyniosły nam spodziewane efekty jakościowe.

Dlaczego wybór pędzli malarskich ma znaczenie?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż każdym pędzlem będzie nam się inaczej pracowało. Poza tym, pędzle różnią się od siebie wymiarami, długością włosia, oraz materiałem z jakiego włosie jest wykonane. To wszystko sprawia, iż jednym pędzlem będzie nam się po prostu malować w danych warunkach bardzo dobrze, zaś innym, absolutnie nie będziemy w stanie osiągnąć nawet zadowalających efektów pracy.

  • Pędzle z włosiem krótkim – z reguły będą wykorzystywane do prac zewnętrznych, przy nakładaniu różnych lepików i farb konserwujących na zewnętrzne ściany budynku. Mogą się też sprawdzić przy myciu ścian z poprzednich warstw farb ze względu na stosunkowo duży poziom twardości.
  • Pędzle z włosiem średnim – będą stosowane do prac z farbami gęstymi, na przykład lateksowymi. Przy innych typach farb, mogą utrudniać prawidłowe rozprowadzanie farby.
  • Pędzle z włosiem długim – sprawdzą się przy wszystkich pozostałych farbach emulsyjnych, głównie na podłożu gładkim, bez wyraźnej chropowatości.

Już pod tym względem wybór pędzli malarskich będzie więc sprawiać pewne trudności a to przecież jeszcze nie wszystko.

Wybór pędzli malarskich pod względem konstrukcji.

Wydawać by się mogło, iż pędzli malarskich są skonstruowane dokładnie tak samo. Jest to jednak dość mylące stwierdzenie. Okazuje się bowiem, iż każdy producent pędzli z Bielska Białej będzie stosować nieco odmienne technologie i materiały do produkcji. Skutkiem tego, pędzle malarskie i budowlane od różnych producentów, będą charakteryzować się różną ergonomią pracy z ich zastosowaniem. Konstrukcja trzonka, jego kształt, wyważenie pędzla. To wszystko będzie mieć wpływ na to, jak będzie się danym pędzlem malować. Tak więc wybór pędzli malarskich, musi w tym zakresie uwzględniać także ich dopasowanie konstrukcyjne do preferencji danego użytkownika. Musimy więc samodzielnie wybrać się do sklepu i po prostu sprawdzić poszczególne pędzle.

Pamiętajmy też, iż przy ocenie wyważenia pędzli, powinniśmy brać poprawkę na fakt, iż sprawdzamy pędzle suchy, a podczas pracy, będzie on dociążony od strony włosia farbą.

Podsumowanie.

Trzeba więc powiedzieć, iż wybór pędzli malarskich nie jest prosty, a jednocześnie jest bardzo ważny. Jeśli dołożymy wszelkich starań do tego procesu i wybierzemy pędzel dopasowany do naszych preferencji oraz do rodzaju stosowanych farb i malowanej powierzchni, to zapewnimy sobie możliwość osiągnięcia idealnych wręcz efektów naszej pracy. Z tego też względu, wybór pędzli malarskich jest szalenie istotnym zagadnieniem, którego nie możemy pod żadnym pozorem bagatelizować.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *