Produkcja tartaczna, generuje narkoz dużo odpadu w postaci trocin i wiórów, dla których dotychczas trudno było znaleźć jakiekolwiek sensowne zastosowanie. Niemniej jednak postęp technologiczny w zakresie materiałów opałowych doprowadził do pojawienia się możliwości ich zastosowania w celu produkcji brykietu z trocin, który okazuje się być bardzo dobrym i wysoce ekologicznym materiałem opałowym. Tym bardziej teraz jest to bardzo pożądanym rozwiązaniem technologicznym, bowiem jakość powietrza w naszym kraju stoi pod wielkim znakiem zapytania, a co za tym idzie, zachodzi konieczność przestawienia się na lepsze i bardziej ekologiczne ogrzewanie naszych domów i mieszkań. Brykiet drzewny w tym przypadku jest materiałem jak najbardziej korzystnie dopasowującym się do tej tendencji.

Produkcja brykietu z trocin.

Zdecydowanie najważniejszym warunkiem do produkcji brykietu z trocin, poza ich posiadaniem jest zapewnienie sobie dogodnych warunków do jego produkcji. Chodzi tutaj głównie o pomieszczenia magazynowe jak i produkcyjne, które powinny spełniać dość restrykcyjne normy względem wilgotności powietrza. Wskazane jest, aby były to pomieszczenia wyjątkowo suche, aby nie doprowadzić do zawilgocenia samego, gotowego już brykietu drzewnego, jak i zawilgocenia materiału wsadowego czyli trocin. Jest to bardzo ważne, bowiem w przypadku zbyt dużego poziomu wilgotności trocin, podczas ich prasowania ciśnieniowego, obok wytłaczanej żywicy, która stanowi naturalne lepiszcze do produkcji, wyciskana będzie także woda, które niestety będzie przyczyniać się do osłabienia wiązań brykietu. Będzie on po prostu przez to mniej stabilny. Co więcej, nadmierny poziom wilgotności gotowego już brykietu będzie negatywnie wpływać na jego parametry spalania, przez co po prostu nie osiągniemy takiego samego poziomu kaloryczności. Wydzielana w procesie spalania zawilgoconego brykietu para wodna, będzie też wpływać na stalowe elementy kotłów i pieców kominkowych prowadząc do ich korodowania. Jednym słowem pomieszczenia do produkcji brykietu oraz jego magazynowania, muszą być wentylowane i klimatyzowane, zapewniające dogodne warunki do suszenia gotowego wyrobu.

Zalety stosowania brykietu drzewnego.

Bardzo ważną kwestią są tutaj także wszystkie zalety stosowania brykietu drzewnego, wśród których najważniejszą jest oczywiście ekologia. Brykiet drzewny przy poprawnym procesie spalania, nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, a przede wszystkim nie mamy tutaj do czynienia z niską emisją. Oczywiście, jak w każdym procesie spalania (czy też w tym przypadku zgazowywania drewna), będą wydzielane pewne zanieczyszczenia, niemniej jednak nie będzie to aż tak krytyczny poziom, jak w przypadku paliw niskiej jakości, czy też węgla. Warto tutaj podkreślić fakt, iż brykiet z trocin będzie w tym przypadku jednym z lepszych rozwiązań, bowiem pozwoli nam na zagospodarowanie odpadu tartacznego, a jednocześnie nie będzie przyczyniać się do pogarszania jakości powietrza, co przecież z punktu widzenia ekologii naszego własnego zdrowia, jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *