Przemysłowe wykorzystanie technologii klejenia z zastosowaniem utwardzania klejów poprzez promieniowanie UV jest obecnie bardzo często stosowane w branży motoryzacyjnej czy też jeszcze częściej w branżach elektronicznej i elektrotechnicznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o przypadki, w których zachodzi konieczność uzyskania trwałego i solidnego połączenia przy niewielkich kosztach i szybkich czasie wykonania połączenia. Takie parametry oferuje nam właśnie zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV, toteż w wielu przypadkach przemysłowych procesów produkcyjnych będzie wykorzystywane wręcz nagminnie.

Zalety technologii klejenia z utwardzaniem UV.

Przede wszystkim musimy sobie tutaj zdać sprawę z wielu zalet jakimi charakteryzuje się technologia klejenia z zastosowanie utwardzania kleju promieniowaniem UV. Technologia ta zapewnia nam bardzo szybki czas utwardzania samej spoiny, który w większości przypadków mieście się przedziale 10-20 sekund, a to już bardzo dobry wynik, pozwalający zastosować te technologię na nowoczesnych liniach produkcyjnych. Do tego mamy także do czynienia z dość długim czasem żywotności kleju. Od momentu jego nałożenia na klejone elementy do czasu konieczności przeprowadzenia utwardzania może minąć nawet jedna godzina, w czasie której bezproblemowo możemy dowolnie klejonymi elementami manipulować, a klej nie straci swoich właściwości. Pozwala to na wielokrotne korygowanie ustawienia klejonych elementów. Pozwala także na przygotowanie większej ich ilości a następnie utwardzenie wielu spoin poprzez odpowiednio duży i pojemny, przemysłowy promiennik UV do utwardzania klejów.

Dobór urządzeń UV do utwardzania klejów.

Oczywiście bardzo istotną kwestią w utrzymaniu wysokiego poziomu całego procesu klejenia będzie tutaj prawidłowy dobór urządzeń do utwardzania klejów poprzez promieniowanie UV. Chodzi nam głównie o to, aby były one dopasowane do rodzaju stosowanego kleju oraz wielkości klejonych elementów. Najważniejszą bowiem w tym przypadku kwestią jest to, aby cała spoina klejowa była napromieniowana jak najbardziej równomiernie, bowiem wszelkie odstępstwa będą prowadzić do naprężeń spoiny a to z kolei znacznie osłabi jej właściwości fizykochemiczne. Bardzo istotne jest tutaj także to, aby zagwarantować sobie dobrą moc naświetlania, co będzie przekładać się na czas utwardzania, oraz jakość utwardzania. Dlatego też wszystkie urządzenia UV do utwardzania klejów powinny być okresowo sprawdzane właśnie pod kątem siły naświetlania. W przypadku nieprawidłowego poziomu, należy wymienić w promienniku żarówki UV, aby osiągnąć zadany poziom, bowiem w przeciwnym przypadku niestety nie osiągniemy dobrych efektów utwardzania klejów, a to jest przecież w tym przypadku kwestią najważniejszą, aby spoina klejowa charakteryzowała się odpowiednimi parametrami i wytrzymałością.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *