Wśród najtrudniejszych do pokonania tras trekkingowych, z całą pewnością należy wyliczyć alpejską trasę Haute Route, która uznawana jest za jedną z trudniejszych, szczególnie w jej drugim, wysokogórskim etapie. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż wiedzie ona na wysokości nawet do 3700 m n.p.m., a do tego wszystkiego trzeba tutaj wykazać się umiejętnościami alpinistycznymi, poruszać się w grupie w asekuracji na uprzęży i sprawnie korzystać z raków i czekana. Trzeba też mieć świadomość, iż jej pokonanie wiąże się ze wspinaczką i trasą wiodącą lodowcami, wobec czego należy ją uznać za trasę zaliczaną do najbardziej wymagających.

Sprzęt niezbędny na trasie Haute Route.

Przede wszystkim, należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż trasa Haute Route, będzie od nas wymagać odpowiedniego wyposażenia, bez którego nie ma co nawet myśleć o wyjściu na szlak. Co prawda w pierwszym etapie trasy, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności ani sprzętu alpinistycznego, niemniej jednak drugi etap, będzie już takie wymagania przed nami stawiać, wobec czego, przeznaczony będzie raczej dla najbardziej zaawansowanych. Wśród niezbędnego na trasie wyposażenia, powinny się znaleźć przede wszystkim:

  • Solidny, nieprzemakalny plecak o pojemności w granicach 40-50 litrów
  • Sprzęt alpinistyczny: czekan, raki dopasowane do obuwia, zapasowe klamry, uprząż dolna, składane kijki
  • Odzież: wodoodporne spodnie i kurtka, bielizna termiczna, solidne, wodoodporne obuwie z twardą podeszwą.
  • Sprzęt dodatkowy: składany nóż, termos, pojemnik na wodę.

To oczywiście tyko podstawowe wyposażenie, a z cała pewnością przyda się jeszcze o wiele więcej wyposażenia, które ułatwi i usprawni nam pokonanie trasy Haute Route, co też zresztą z cała pewnością przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia. Jakby w końcu nie patrzeć, przejście tak wymagającej trasy trekkingowej, będzie dla każdego pasjonata górskich wypraw zwieńczeniem wieloletnich podróży.

Przygotowanie do wyprawy.

Jeśli mamy wszystko to co niezbędne w zakresie sprzętu i wyposażenia, warto jeszcze pomyśleć o przygotowaniu w zakresie kondycyjnym i fizycznym. Ze względu na konieczność poruszania się na dużych wysokościach, marszu lodowcem, w uprzęży asekurując się z resztą grupy, niezbędne będzie zadbanie o swoją siłę fizyczną i kondycję. W tym celu warto kilka tygodni przed wyprawą rozpocząć przygotowania poprzez regularne wizyty na siłowni, oraz korzystanie z form treningu aerobowego, którego zadaniem będzie poprawa wydolności tlenowej naszego organizmu. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, to tylko niektóre z podstawowych form treningowych, które pozwolą nam przygotować się do trudów wędrówki trasą Haute Route. Generalnie rzecz biorąc, jest to wymagający wyjazd, toteż skrupulatne i dokładne przygotowanie się do niego w tym zakresie będzie w wielu kwestiach przesądzające o sukcesie, a więc nie możemy pod żadnym pozorem tego akurat aspektu pominąć, jeśli chcemy, aby nasza wyprawa zakończyła się sukcesem.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *