W pełni ekologiczny brykiet drzewny, to obecnie jeden z bardziej popularnych materiałów opałowych, stosowanych głównie w piecach kominkowych. Aczkolwiek możliwe jest jego spalanie także w dużych kotłach CO, które jednak muszą być odpowiednio do tego celu dostosowane. Jest to materiał, zapewniający dobry poziom kaloryczności, oraz niski poziom popiołu. Co ważne, popiół powstały w procesie spalania brykietu, możemy z powodzeniem wykorzystać jako nawóz do przydomowego ogródka. Ostatecznie więc, ekologiczny brykiet drzewny, jest nisko emisyjnym materiałem opałowym, którego wykorzystanie, znacznie ogranicza poziom zanieczyszczenia środowiska.

Jak powstaje ekologiczny brykiet drzewny?

Do produkcji brykietu drzewnego, wbrew pozorom, nie wykorzystuje się normalnych drzew. Te bowiem, w pierwszej kolejności będą wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych oraz mebli. Jednakże podczas wyrębu pozostaje dużo drobnego materiału drzewnego, a także same korzenie, które nie sprawdzą się w produkcji tartacznej i stolarskie. Mogą wiec z powodzeniem być wykorzystane do produkcji brykietu drzewnego. Poza tym, ekologiczny brykiet drzewny jest także wytwarzany z wszelkiego rodzaju odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej.

Możemy więc powiedzieć, iż ekologiczny brykiet drzewny, w dużej mierze jest produkowany z odpadów, które dotychczas nie znajdywały jakiekolwiek, bardziej sensownego zagospodarowania.

Sam proces wytwarzania brykietu, jest stosunkowo prosty. Odpowiednio rozdrobniona masa drzewna, trafia do maszyny – brykieciarki, w której przy użyciu wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, jest prasowana w kostki brykietowe. Możliwe jest także wytwarzanie brykietów w innych kształtach. Nowoczesna brykieciarka Briklis umożliwia nam wytwarzanie brykietu także w formie wałków, idealnie sprawdzających się w mniejszych piecach kominkowych.

Spalanie brykietu drzewnego.

Jednym z ważniejszych aspektów, na jakie musimy zwrócić uwagę, decydując się na ekologiczny brykiet drzewny, jest poziom jego wilgotności. Zbyt wilgotny brykiet nie będzie nadawać się do spalania w jakimkolwiek piecu. Wiąże się to bowiem ze znacznymi stratami. W tym przypadku przede wszystkim tracić będziemy na kaloryczności, bowiem zbyt dużo energii cieplnej, powstałej w procesie spalania brykietu, będzie marnowane na odparowanie wilgoci w nim zawartej.

Poza tym, trzeba pamiętać, iż parująca wilgoć będzie także negatywnie wpływać na żywotność kotła czy też pieca kominkowego. Będzie ona osiadać na jego stalowych elementach, co z czasem będzie prowadzić do ich korodowania. Można więc powiedzieć, iż spalając mokry brykiet drzewny, będziemy musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami a przede wszystkim ze stratami.

Podsumowanie.

Warto jednakże pamiętać, iż ekologiczny brykiet drzewny jest dobrym materiałem opałowym. Pozwala nam na skuteczne ogrzewanie naszych domów przy minimalnym poziomie zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Przejście na ekologiczny brykiet drzewny będzie bardzo korzystne nie tylko dla nas samych, ale także dla naszej planety, wobec czego jest to naprawdę bardzo dobra alternatywa dla ogrzewania węglem, czy też nawet gazem. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż gaz staje się coraz bardziej kosztownym materiałem opałowym.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *