Pytanie, jakie pianino kupić prędzej czy później zada sobie każdy, kto chce „na poważnie” brać lekcje gry na pianinie i nauczyć się doskonale grać na tym instrumencie. Pianino możemy kupić w sklepie z nowymi instrumentami, w warsztacie, który trudni się profesjonalną naprawą pianin, bądź też „z drugiej ręki”. W każdym z tych przypadków warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze pianina i ile wyniesie nas taki zakup.

Pianino powinno nam się podobać. Instrument ten na stałe zagości w naszym domu, stąd też dobrze jest, jeśli pasuje do wystroju wnętrza. Koniecznie należy sprawdzić czy pianino gra, co da się zrobić by grało, oraz to czy można je nastroić, by mogła się odbywać nasza nauka gry na pianinie.

Inne pytanie, jakie winniśmy sobie zadać przed zakupem pianina brzmi: Na ile stabilny konstrukcyjnie jest instrument? Czy stan kołków stroikowych jest na tyle dobry, że możemy mieć nadzieję na stabilne trzymanie stroju? Przy wyborze pianina liczy się również brzmienie: chodzi tu o to czy stan strun, płyty rezonansowej i młoteczków daje możliwą do zaakceptowania jakość i barwę dźwięku.

Jeśli kupujemy pianino używane przyjrzymy się mechanizmom, temu na ile są zużyte i czy ich wymiana (bądź remont instrumentu) nie przekroczy wartości pianina. Kolejna kwestia to defekty, którymi przeważnie obciążone są używane pianina. Kupując pianino „z drugiej ręki” musimy ocenić przez ile lat uda nam się brać lekcje gry na pianinie – na ile lat pracy instrumentu możemy liczyć i ile wyniesie nas jego naprawa. Decydując się na zakup używanego pianina jak ognia należy unikać:

  1. Instrumentów zabytkowych.
  2. Pianin, nieużywanych i niestrojonych od lat.
  3. Pianin przechowywanych w nieodpowiednich warunkach.

Kupując pianino lepiej jest zdecydować się na nowy instrument, dzięki czemu nasza nauka gry na pianinie będzie efektywniejsza, a zakupu najlepiej dokonać w sklepie z instrumentami. Tam też otrzymamy profesjonalną poradę w kwestii tego, jakie pianino wybrać. Wybór pianina to zawsze kompromis pomiędzy jakością, brzmieniem, a ceną. Pamiętajmy, że pianino to zakup na lata, a niewiedza w kwestii wyboru instrumentu może nas sporo kosztować.

Artykuł powstał przy współpracy ze szkołą SmileFlow Wrocław – http://wroclaw.smileflow.pl/lekcje/gry-na-pianinie/ – najlepsze lekcje gry na pianinie we Wrocławiu!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *