Współczesne podwórka, to już nie te jak dawniej. Kiedyś na podwórku było coś w rodzaju klepiska, czy rozdeptanego trawnika. Obecnie króluje głównie kostka brukowa. Choć brukarstwo to zawód z przeszłością, to dopiero w ostatnich dwudziestu, czy trzydziestu latach jego przedstawiciele zawitali na nasze podwórka.

Układanie kostki brukowej może być współcześnie uważane za rodzaj sztuki. Kształty i kolory kostki brukowej są tak wielorakie, ze trudno nie podążać za wyobraźnią i nie tworzyć prawdziwych dzieł sztuki. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju zamówienia. Jeśli bowiem zleceniodawca życzy sobie ułożenie kostki w sposób zupełnie prosty, to nie ma o czym mówić. Prostota również jest atrakcyjna. Można zresztą przesadzić z wyszukanym wzornictwem i zamiast dzieła sztuki – powstanie kicz. Na chodnikach chyba już we wszystkich miastach układanie kostki brukowej, to standard.

POLECAMY: układanie kostki brukowej MK BRUK – Kraków i okolice

Kostka brukowa nie tylko jest materiałem estetycznym, ale również łatwym do ułożenia. Nie jest już oczywiście tak ciężka jak dawniej. Kiedyś były to kloce granitowe. Obecnie stosuje się materiały znacznie lżejsze. Nie znaczy to, że ta granitowa jest już zupełnie wycofana. Owszem, również jej się używa. A to, by urozmaicić wzór, a to, by wzmocnić podjazd, lub powód może być zupełnie inny, znany jedynie zleceniodawcy. Fakt, że brukarstwo to rzemiosło coraz bardziej doceniane i poszukiwane wystarczy tylko się rozejrzeć dookoła. Pewnie to wynik mody, ale jeżeli moda przynosi wiele pożytku i cieszy się szerokim uznanie – należy się jedynie cieszyć.

Zresztą za stosowaniem kostki brukowej przemawiają na pewno względy ekonomiczne oraz łatwość jej położenia i demontażu w razie potrzeby. Wizerunek miast i obejść przydomowych zyskuje niesamowicie ! A dodatkowym walorem jest łatwość utrzymania kostki brukowej w czystości.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *